Donors

2016, 2017, 2018 Buyers GalaCapital Farm Credit
2016, 2017, 2018 Auction Texas Farm Bureau Insurance
———————————————————–
2018 Buckle & Saddle Sponsors

Queen Contest:   
Queen - Ronny Smith Memorial Buyers Group
Princess - Hill Country Wastewater
Senior Ambassador - Lexi Lugo


Senior Hight Point Overall Saddle - Bryan and Keri Baker; Austin Equine Assocites

Junior High Point Overall Saddle - Cowboy Ortho Inc.; Cypress Creek Animal Hospital, P.C.; Andrew S. Cole
Grand Champion Gelding - Rebar Enterprises - Mike & Carol Rebarsky
Reserve Champion Gelding -
Texas Farm Bureau - San Marcos Ned Stinson
Grand Champion Mare -
The Soechting Law Firm - Charles Soechting
Reserve Champion Mare -
McGee Septic Service & Construction
Sr. Showmanship Buckle -
Hidden Willow Equestrian Center
Jr. Showmanship Buckle -
Center Lake Business Park - Cheree Hayes
Sr. High Point Speed Event -
Rambo Masonic Lodge - Dripping Springs
Jr. High Point Speed Event -
Cetera Investments Service
Sr. High Point Judged Event -
Marian Hawkins in Memory of Sonny Hawkins
Jr. High Point Judged Event -
Greater Wimberley Construction
Sr. Overall Reserve High Point -
Equine in Motion
Jr. Overall Reserve High Point -
Reliable Access


Cattle Show
Grand Champion Heifer -
Reserve Champion Heifer -

Grand Champion Market Steer -

Reserve Champion Market Steer -

Sr. Showmanship -

Jr. Showmanship -

Intermediate Showmanship -

Champion AOB - Colored -

Reserve Champion AOB - Colored -

Champion AOB - Black -

Reserve Champion AOB - Black -

Champion ABC -

Reserve Champion ABC -

Champion British -

Reserve Champion British -


Goat Show
Grand Champion Breeding Doe - Austin Outline - Sherre & Dennis Bohls
Reserve Champion Breeding Doe - Hernandez Boar Goats
Grand Champion Market Goat - Ozona National Bank - Chris Smith - Wimberely
Reserve Champion Market Goat - Rippy Ranch Supply - Pug & Janet Rippy
Sr. Showmanship - Tommy Dodd Memorial
Jr. Showmanship - Par 4 Show Goats
Intermediate Showmanship - Jeff & Kim Dodd
Division Champion I - Thomas Trucking
Reserve Division Champion I - Drippin Waste
Division Champion II - West San Marcos 4H Dove Hunt
Reserve Division Champion II - Don Montague
Division Champion III - Jeff & Kim Dodd
Reserve Division Champion III - Cheryl Russey
Division Champion IV - Briggs Construction
Reserve Division Champion IV - Hill Country Waste Water

Poultry Show
Grand Champion Broiler - Cypress Creek Homes
Reserve Champion Broiler - Texas Farm Bureau - San Marcos Ned Stinson
Grand Champion Turkey - Bella Vita Salon - Scotti Walker-Brown
Reserve Champion Turkey - Drippin Waste

Grand Champion Turkey Hen- Pecan Park Riverside RV Park
Reserve Champion Turkey Hen- Jaime Coco
Sr. Showmanship - Wimberley FFA Alumni Booster Club
Jr. Showmanship - Ronny Smith Memorial Buyers Group
Intermediate Showmanship - Coldchain Technology Services

Lamb Show
Grand Champion Breeding Ewe - Wimberley Station
Reserve Champion Breeding Ewe - Lyndsey Wright
Grand Champion Market Lamb - Barbee Ranch - Shane Barbee
Reserve Champion Market Lamb - Barbee Ranch - Shane Barbee

Sr. Showmanship - Balboa Memorial Foundation
Jr. Showmanship - Balboa Memorial Foundation
Intermediate Showmanship - Wimberley FFA Alumni Booster Club
Champion Medium Wool - CURRANSALES LLC
Reserve Champion Medium Wool - Backyard Cowboys Buyers Group
Champion Southdown - Will and Rhonda Covarrubias
Reserve Champion Southdown - Wimberley FFA Alumni Booster Club
Champion Finewool - Robin’s Closet – Robin Rippy Scott
Reserve Champion Finewool - Hill Country Waste Water
Champion Finewool Cross - Blount Farms: James and Dodie Blount
Reserve Champion Finewool Cross - Leger Home Makers, Inc.
Champion Dorper - Barbee Ranch - Shane Barbee
Reserve Champion Dorper - Barbee Ranch - Shane Barbee

Rabbit Show
Grand Champion Breeding Rabbit - First Step School - David & Tina Owens
Reserve Champion Breeding Rabbit - Coldchain Technology Services
Grand Champion Market Rabbit - Blake & Kristen Jansen
Reserve Champion Market Rabbit - Davey Plumbing
Sr. Showmanship - Gravell Show Rabbits
Jr. Showmanship - Texas Farm Bureau - San Marcos Ned Stinson
Intermediate Showmanship - Hays County Aggregate

Swine Show
Grand Champion Breeding Gilt - Alexander Home Team - Keller Williams
Reserve Champion Breeding Gilt - Donna Wallace
Grand Champion Market Swine - Rex & Debbie Lyons
Reserve Champion Market Swine - JP Jansen Crop Insurance
Sr. Showmanship - Sammy & Kandi Clark
Jr. Showmanship - First Step School – Tina & David Owens
Intermediate Showmanship - Holt Farms
Champion Duroc - Jim & Peggy Jansen
Reserve Champion Duroc - Maples Mechanical
Champion Yorkshire - Maples Mechanical
Reserve Champion Yorkshire - Thomas Trucking
Champion OPB - JP Jansen Crop Insurance
Reserve Champion OPB - Hill Country Waste Water
Champion Hampshire - Thomas Trucking
Reserve Champion Hampshire - Willie Thomas Memorial Buyers Group
Champion Cross - Thomas Trucking
Reserve Champion Cross - Willie Thomas Memorial Buyers Group

Ag Mechanics

Grand Champion Ag. Mechanics - Bobby D. Stone
Reserve Champion Ag Mechanics - Thomas Trucking
Sr. Showmanship - San Marcos Lodge 342 - San Marcos
Jr. Showmanship - John Clarke, Agent, Texas Farm Bureau Insurance
Senior Class Champion - PMI Steel & Supply
Senior Class Champion - Buzzard Steel/Chris Leinneweber
Senior Class Champion - Leger Home Makers, Inc/Michael Leger
Junior Class Champion - PMI Steel & Supply
Junior Class Champion - Jordan & Misty Boland

Home Skills Sweepstakes
Junior Sweepstakes - James & Peggy Jansen
Intermediate Sweepstakes - Hill Country Waste Water
Senior Sweepstakes - Drippin Waste


Home Skill Show Sponsors
Sr. GC Foods - Carl & Nita Leinneweber
Intermediate GC Foods - BlueBonnet Electric Co-op
Jr. GC Foods - BlueBonnet Electric Co-op  
Sr. RC Foods - BlueBonnet Electric Co-op  
Intermediate RC Foods - BlueBonnet Electric Co-op  
Jr. RC Foods - Reliable Access
Sr. GC Arts, Crafts & Clothing - BlueBonnet Electric Co-op  
Intermediate GC Arts Crafts & Clothing - Hillview Farms
Jr. GC Arts, Crafts & Clothing - Carl & Nita Leinneweber
Sr. RC Arts, Crafts & Clothing - Pecan Park Riverside RV Park  
Intermediate RC Arts Crafts & Clothing - Pecan Park Riverside RV Park  
Jr. RC Arts, Crafts & Clothing - Pecan Park Riverside RV Park  
Sr. GC Photography - Terry & Lori Howe
Intermediate GC Photography - Rich & Donna Moore
Jr. GC Photography - Dena Jansen/Dena Speaks
Sr. RC Photography - Pecan Park Riverside RV Park  
Intermediate RC Photography - Pecan Park Riverside RV Park  
Jr. RC Photography - Pecan Park Riverside RV Park  

Prior Year Top Buyers &
 Supporters of HCLE

Thank You for Your Support!

2018 Top Buyers

  • Travis and Bettina Mathis
  • Davey Plumbing
  • Dripping Springs Ag Boosters
  • Gunner Thames Memorial Foundation
  • Boyce Iron & Steel Inc.
  • Thomas Trucking, Inc./Roy Thomas
  • Ronny Smith Memorial Fund
  • Wimberley FFA Alumni
  • Kohler Pot
  • Willie Thomas Memorial Fund
  • Stool Bus
  • McCoys Building Supply
  • Employees of Buda Fire Department & MusicFest @ Steamboat
  • Wimberley 4H Buyers Pool
  • Buda Vocational Ag


Thank You… Thank You… Thank You!!!